Gubányi Károly Általános Iskola

Népdaléneklési verseny – Szabadság téri telephely

„A magyar népdal az egész magyar lélek tükre. Benne mindannyian magunkra ismerhetünk, belőle mások is megismerhetnek bennünket.”
(Kodály Zoltán)

Idén ismét egy szép tavaszi péntek délutánon rendeztük meg alsó tagozatos népdaléneklési versenyünket Szabadság téri telephelyünkön.

A tavasz a megújulás időszaka: a természet felébred, a madarak éneke tölti meg a levegőt, és mintha maga a világ is dalra fakadna. Ebben a különleges időszakban még közelebb érezhetjük magunkhoz mindazt, amit a magyar népdalok őriznek: az élet örömét, a természet ritmusát és az emberi lélek legmélyebb rezdüléseit.

Régen a közös éneklés természetes része volt a mindennapoknak: jelen volt a munkában, az ünnepekben, az öröm és a bánat pillanataiban is. Az ének összekötötte az embereket, és erőt adott a mindennapokhoz.

Fontos, hogy ezeket a népdalokat megőrizzük és tovább éltessük. Nemcsak szépségük miatt, hanem azért is, mert a gyökereinkhez vezetnek vissza, és erősítik bennünk az összetartozás érzését.

Az idei évben is tavaszi hangulatú, szép, népies környezetben fogadtuk a népdaléneklési verseny résztvevőit és a közönséget.

A délutánt néptánc szakköröseink nyitották meg, akik énekükkel és táncukkal méltó módon alapozták meg az esemény meghitt hangulatát.

A verseny az előző évekhez hasonlóan két korcsoportban zajlott, ahol a résztvevők egy kötelező és egy szabadon választott magyar népdalt adtak elő. A kötelező dalok segítségével olyan híres, történelmi városokba „látogathattunk el”, mint Komárom és Kolozsvár.

Az egyéni produkciókat követően közös dal- és tánctanulás következett, amelynek során képzeletben „a pozsonyi sétatérre” is eljutottunk.

A versenyzők énekét a közönségen kívül háromfős zsűri is figyelte, melynek tagjai: Némethné Kovács Sarolta, iskolánk tanítója, Jansik Ildikó, iskolánk tanára és Oroszné Fehér Edit, a Segítünk Alapítvány kuratóriumának elnöke voltak.

Ezúton is köszönettel tartozunk, hogy felkérésünket elfogadva közreműködtek a versenyzők értékelésében és a végső sorrend kialakításában.

Köszönjük továbbá Lengyelné Varga Kittinek, a Csernai Pál Művelődési Ház kulturális vezetőjének, hogy jelenlétével megtisztelte rendezvényünket.

Eredmények:
1–2. osztályos korcsoport
I. Petrik Bence 2.a
II. Menich Lénárd 2.b
III. Radics Anita 2.b
Közönségdíj: Juhász Hanga 1.a

3–4. osztályos korcsoport
I. Zeffer Emili 3.a
II. Csernák Liza 4.d
III. Nakladál Dzsenifer 4.a
Közönségdíj: Frijters Lorenzo Valentino Antonio 3.b

A Segítünk Alapítvány különdíjait Toller Anna 3.d és Lerner Brigitta 4.a osztályos tanulók kapták.

A Csernai Pál Művelődési Ház felajánlásának jóvoltából minden helyezett tanuló két belépőjegyet vehetett át az intézmény által szervezett húsvéti gyermekelőadásra.

Szívből gratulálunk minden versenyzőnek, és ezúton is köszönjük a felkészítő pedagógusoknak, a szülőknek és minden segítőnek a munkáját, akik hozzájárultak ennek a szép, hagyományainkat ápoló eseménynek a megvalósulásához!

Gajdos Tünde
Szabadság téri telephely

Iskolai ünnepély – 2026. március 15.

Március 15-ére emlékeztünk meg a Kossuth telephely 5. és 6. osztályos diákjaival. Csodálatos élmény volt a városi ünnepségen részt venni.

Köszönjük az együttműködést a Pilisi Magyarnóta és Népzenei Együttes tagjainak, Gengeliczki Tibornak és Erdély Lászlónak.

Köszönjük még a támogatást a fenntartónak, a Monori Tankerületi Központnak, a Segítünk Alapítványnak és a Csernai Pál Művelődési Ház munkatársainak!

Felkészítő tanárok:
Jansik Ildikó
Branstetter-Válóczi Zsuzsanna
Sándorné Szamos Zsuzsanna

Segítő tanárok:
Petró Zsuzsanna
Rabi Anita

Szereplő gyermekek:
Balázs János Ádám
Halgas Richárd
Rabi Máté Péter
Palkó Ádám
Patakfalvi Hanna
Ancsa Ákos
Tóth Tamás Kevin
Sebők Kristóf Róbert
Szegedi Milán
Kis Levente
Gulyás Izabella
Horváth Tina
Bogdány Maja
Varga Bence
Gózan Gábor
Csernák Lilien
Farkas Zoé Andrea
Polgár Helga Viktória
Varga Izabella
Sztyehlik Fanni
Dorozsmai Lara
Orsós Natália Seron
Czifra Rebeka Bea
Adorjáni Csinszka
Czinkos Léna
Haluszka Hanna
Jeruska Vera
Kemenczei Zsófia Szonja
Németh Anna
Ocztos Hanna Zoé
Pinelli Bálint Vince
Rácz Béla
Rácz Lara
Toller Zsófia
Almási Máté Sándor
Aradi Krisztián Kevin
Babják Natasa Hanna
Czifra Kiara
Csekme Vivien
Duchaj Kevin Milán
Dudás Lili
Gyurovics Vince Máté
Kovács János Zoltán
Opavszki Balázs Pál

Szépolvasó verseny iskolánkban – népmesék a gyerekek hangján

Iskolánk Szabadság téri telephelyén idén is megrendeztük hagyományos Szépolvasó versenyünket, amely mindig különleges esemény a tanévben. Nagy öröm volt látni, hogy a gyerekek mennyire szeretik a könyveket, a meséket és az izgalmas történeteket.

A résztvevők a magyar népmesék kincsestárából választhatták ki felolvasandó szövegüket. Ezek a mesék évszázadokon át szájról szájra terjedtek, és mindig tanulsággal, bátorsággal, valamint reménnyel gazdagították hallgatóikat.

Nem véletlen, hogy a meséket később olyan nagy mesegyűjtők örökítették meg, mint Benedek Elek, aki erkölcsi tanulságok gazdag tárházát adta tovább könyveiben.

Idén a verseny különleges ajándékkal is gazdagodott: Zalka Csenge Virág – mesemondó, bátorító üzenetet küldött a résztvevőknek, és egy rövid mesét is megosztott hamarosan megjelenő könyvéből. A személyes üzenet nemcsak inspiráló volt a gyerekek számára, hanem még izgalmasabbá és emlékezetesebbé tette ezt a versenyt.

„Bármilyen formában találkozunk is a mesékkel – akár olvassuk, akár hallgatjuk őket – azok mindig új világokat nyitnak meg előttünk. Történetről történetre egyre többet tanulunk, egyre izgalmasabb kalandokat élünk át. A mesélés lényege a kapcsolódás, a közös élmény…”

Zalka Csenge Virág

A verseny menete

A program két részből állt:

  1. Szépirodalmi szöveg felolvasása – amire napokkal korábban felkészülhettek a tanulók.
  2. Ismeretközlő szöveg felolvasása – amit a verseny helyszínén kaptak és rövid felkészülés után mutatták be tudásukat a zsűri előtt.

Felolvasás után a tanulók kis vendégségen és mesenézésen vehettek részt.

Hálásak vagyunk a felkészítőknek, a zsűrinek, a verseny lebonyolításában segítő pedagógusoknak és természetesen Zalka Csenge Virágnak, aki kérésünkre meglepte a gyerekeket.

Minden olvasónknak kívánjuk, hogy a mesék továbbra is adjanak bátorságot, örömöt, hitet, és legyenek igazi társak a mindennapokban!

Díjazottak:

II.évfolyam

  1. Joós-Békési Katalin Diána 2.c
  2. Csáki Lilien 2.a
  3. Pacsay Odett 2.c

Felkészítő pedagógusok:

Farkasné Fiel Hedvig 2.a, Rabi Anita 2.c

III. évfolyam

  1. Halgas Tamás 3.c
  2. Weisz Bendegúz 3.a
  3. Venczel Benedek 3.a

Felkészítő pedagógusok:

Ocztos Gabriella 3.a, Szalisznyóné Hegedűs Viktória 3.c

IV.évfolyam

  1. Joós-Békési Léna Johanna 4.d
  2. Brunori Irma 4.b
  3. Nakladál Dzsenifer 4.a

Felkészítő pedagógusok:

Csordásné Nagy Tímea 4.a, Kurucz Andrea 4.b, Várfalvi Tímea 4. d

Gratulálunk minden résztvevőnek!

Karácsonyi műsor a Szabadság téren

Az ünnepvárás egyik legszebb pillanata volt az a karácsonyi előadás, amelyet iskolánk Szabadság téri telephelyének a 3. évfolyamos tanulói mutattak be. A gyerekek hetekig nagy lelkesedéssel és izgatottsággal készültek, hogy egy igazán meghitt és örömteli műsorral ajándékozzák meg a közönséget.

Az előadás során karácsonyi versek, dalok és egy rövid, kedves jelenet váltották egymást. A tanulók bátran, ügyesen szerepeltek a színpadon, mosolyt csalva ezzel a nézők arcára. A gyerekek előadását szép jelmezek és hangulatos díszletek tették még emlékezetesebbé.

A műsor mindannyiunkat emlékeztetett a karácsony igazi jelentésére: a szeretetre, az összetartozásra és az egymásra figyelésre.

Karácsonyi Családi Zsibongás 2025.

Két évvel ezelőtt volt egy vágyunk, hogy a szülőkkel együtt ünnepelhessünk; ily módon is betekinthessenek az iskola életébe és részesei lehessenek a karácsonyi csodának.

Az elképzelést tett követte és immár  2. alkalommal szerveztük meg a Karácsonyi Családi Zsibongást.

Erre az alkalomra az iskola épülete ünnepi fénybe öltözve várta, hogy felcsendüljenek azok az énekek, amelyeket már hetek óta, az adventi gyertyagyújtás alkalmával gyakoroltak tanulóink.

A műsorban a betlehemezést, a karácsonyi ünnepkör egyik legszebb magyar népszokását jelenítették meg az 5. évfolyam diákjai. A pásztorjáték során a szereplők énekelve, párbeszéden keresztül adták elő Jézus születésének történtét. A műsort Branstetter- Válóczi Zsuzsanna és Jansik Ildikó tanította be, a jelmezeket Sándorné Szamos Zsuzsanna készítette, a hangosításban Jansik Tamás segített.

A műsort követően számolt be a Jótékonysági Licit eredményéről Oroszné Fehér Edit a Segítünk Alapítvány kuratóriumának elnöke. Ünnepélyes keretek közt kerültek átadásra azok a sportrelikviák, amelyeket Kovács Péter tanár úr ajánlott fel és új tulajdonosai Gilan Zoltán és Szebellédy Péter lettek. Az árverésen adományként érkezett, valamint az alapítvány saját erőforrásából származó összegből kültéri pingpongasztal vásárlására nyílik lehetőség.

Ezt követően Járai Beatrix igazgató osztotta meg ünnepi gondolatait.

Köszönöm tanulóink részvételét, a felkészítő pedagógusok és munkatársaim munkáját, a szülőknek a rengeteg segítséget és támogatást, az alapítványunk partnerségét, a vendégeknek, nyugdíjas pedagógusoknak, hogy jelenlétükkel, adományaikkal megtiszteltek minket és mindenkinek, aki bármilyen formában hozzájárult rendezvényünk sikeréhez, mert számomra a karácsonyi csoda ebben a példaértékű összefogásban és a közösségünk erejében rejlik!

A felső tagozat tanulói és dolgozói nevében áldott ünnepeket kívánok mindenkinek!

Csányiné Babicz Annamária

1 2 3 4 95







Copyright © Gubányi Károly Általános Iskola
error: Content is protected !!