A napközi az iskolai nevelés során fontos szerepet vállal fel a hagyományőrzés területén. Az idei néphagyományokon alapuló jeles napok megünneplését Nagy Melinda napközis kollégánk fogta össze és írt belőle rövid beszámolót:
Tavasz:
A húsvéti időszak idején a gyerekeket érdekes programba, előkészületbe vontuk be. Olyan népszokás, hagyomány is él a húsvéthoz kapcsolódóan, amely a nem vallásos családokban is fontos szertartássá teszi az ünnepre való felkészülést …
Napköziseink, néphagyományunkat ápolva a tojás berzselés technikát választották,amit az általuk készített kosárkába vihettek haza.
Lelkesen és nagy örömmel vettek részt az alkotó munkában.
Tél:
Február: A néphagyományoknak megfelelően megtartottuk a kiszebáb égetést, amely a téltemetés és a tavaszköszöntés jegyében zajlott. A bábu a tradicionális népi ünnepeken a tél, a böjt és a betegségek megszemélyesítője volt. A babona szerint a kiszebáb elégetése megszabadítja az embereket minden bútól és bajtól.
December 13.: Az adventi ünnepkörhöz tartozik a lucázás. A napköziben idén a luca búza ültetésre fektettünk nagy hangsúlyt, amelynek célja régen az elkövetkezendő termés megjövendölése volt. Számunkra jó szórakozásnak, kedves ajándéknak, egészséges csemegének bizonyult.
Ősz:
November 11: Szent Márton életének néhány eseményére emlékezve és magyar néphagyományainkat felelevenítve,saját készítésű lámpásainkkal vidám,énekes felvonulást rendeztünk iskolánkban.
A nap méltó és emlékezetes lezárásaként libazsíros kenyeret fogyasztottunk, természetesen lila hagymával…
További fotók
Nagy Melinda