Gubányi Károly Általános Iskola

A Szabadság téri telephely 3 hetet meghaladó projektje

Advent

Idén – akárcsak pár évvel ezelőtt – a három hetet meghaladó projektünket a karácsonyi ünnepek köré csoportosítottuk. Így ebben az évben már nem csak népi, hanem iskolai hagyományokat is felelevenítettünk és remélem teremtettünk.

A programok november 28-án kezdődtek és január 3-án zárultak a következők szerint:
DSCN5382  20161128_095344.jpg DSCN5684.JPG CIMG5145.JPG 15337502_10206472572207619_2440486759575877106_n.jpg DSCN5420.JPG DSCN5471.JPG Pillanatfelvétel- 3 (2017.01.23. 21-09).png

Hétfőként adventi gyertyagyújtás, folyamatos adventolás az osztályok között, népi hagyományok felelevenítése (úgy mint Andrásolás, Lucázás, Mikulás járás, Betlehemezés, Újév köszöntése), kulturális programok ( Városi adventi műsor, Attis bohóc látogatása, Ádámjáték, – a bábszakkör előadása-, Karácsonyi műsor a tanárok meglepetés színdarabjával.), sport rendezvények (Mikulás kupa, KRESZ- vetélkedő a napköziseknek).

A programok részletes leírása alább tekinthető meg:

Adventi gyertyagyújtás:

„Krisztus teste nincs részekre osztva.”- írja a Biblia. Ennek szellemében adventi időszakban az egyház iskolánkban hittant oktató felekezetei mindannyian képviseltették magukat az adventi koszorú egy-egy gyertyájának meggyújtásakor. Evangélikus, Római katolikus, Református felekezet lelkészei és hittanos diákjaink járultak hozzá egy-egy kedves történettel, műsorral, zenedarabbal az advent meghitt hangulatához. Végül az iskola karácsonyi műsorán a negyedik gyertya meggyújtását Valentina tanító néni és hittanos kisdiákjainak előadása övezte.

20161128_100137.jpgCIMG5216.JPGCIMG5393.JPGCIMG5380.JPG CIMG5125.JPG CIMG5213.JPG 20161128_100036.jpg 20161128_095417.jpg

Köszönjük a résztvevők és a szervezők (Opavszki Judit, Csuka Éva, Lehoczki-Lénárd Valentina) lelkes munkáját.

Az első adventi gyertya meggyújtásával kezdetét vette az osztályok közötti adventolás. Az adventi naptárból kihúzott osztályt meglátogatták egy másik osztály képviselői, majd adventi áldásmondás mellett átnyújtották az osztályuk saját kezűleg készített adventi koszorúját. Ez a koszorú díszként felkerült a meglátogatott osztály ajtajára. Akik a következő napon egy újabb osztályt húztak és azt látogatták meg. A „láncreakció” végér minden osztályt gyönyörű koszorú díszített.

DSCN5685.JPG DSCN5688.JPG DSCN5687.JPG DSCN5686.JPG

(Köszönjük az osztályok, az osztályfőnökök és technika tanárok áldozatos munkáját, Sándor Enikő logisztikai munkáját.)

Népi hagyományok:

Az ősz végét a tél kezdetét jelezte András nap, amikor is az időjárás fagyosra-havasra fordult és ez a juhászokat is arra késztette, hogy nyájaikat téli szállásukra behajtsák. Ezt a hagyományt elevenítettük fel, mikor november 30-án a tanórai szüneteken osztályonként „elkóborolt” egy-egy „báránykát” juhászainkkal osztályukba visszatereltük és a felelős állattartás szabályaira emlékeztetve osztályfőnökeiknek átadtuk, miközben gyönyörű „asszonykórusunk” gyönyörű András napi nótát énekelt, a juhászok rigmusait bevezetve. (Köszönjük Hidvégi Ági néninek az András napi nóta betanítását!)
CIMG5144.JPG CIMG5142.JPGCIMG5143.JPG DSCN5384.JPG
Természetesen az idén is minden osztályt meglátogatott a Mikulás bácsi, az őt kísérő mindenféle lényekkel, köszönhetően a nyolcadik évfolyamnak és Válóczi Zsuzsa néninek.
(Cukorkát érdemelnek és nem virgácsot!)

Luca napi kotyolással járták be Ildi néniék az osztályokat. Gazadagon szórták az áldást, a jókívánságokat, és a gyermekek nagy örömére a lucabúzát, no meg a szalmát is. (Ennek talán a takarító nénik nem annyira örültek, de szalma mellett az áldásból ők is részesültek.)
A látogatás során volt osztály ahol a kotyolók almának, keksznek, pogácsának és még egy üveg málnaszörpnek is örvendhettek.
Köszönjük az ajándékokat és köszönjük Szűcs Ildikó néninek a felkészítő munkát!
Pillanatfelvétel- 2 (2017.01.23. 22-06).png DSCN5471.JPGPillanatfelvétel- 1 (2017.01.23. 21-25).png Pillanatfelvétel- 2 (2017.01.23. 21-26).png
Kurucz Laci bácsinak köszönhetően idén a betlehemezés sem maradt el. Osztálya szép, autentikus betlehemi játékkal örvendeztetett meg bennünket az iskola Karácsonyi Ünnepségén.
Köszönjük Laci bácsi! Köszönjük 3.c!

Az Újévi köszöntés kurta volt mint a malac farka, de csattanós, mint egy pezsgődurranás! Az „Adjon Isten minden jót….” kezdetű népi rigmust tanulta meg – s mondta egymásnak – a szünetben az iskola apraja nagyja, majd szerpentin esővel nyitottuk meg 2017-es esztendőt!

IDE KATTINTVA megtekintheted egy Luca napi kotyolásunkat!
DSCN5472.JPG

Kulturális programok:

Ha idén nem is árultunk a Pilisi Adventi Vásáron mégis adtunk sőt – ingyen adtunk – a pilisieknek egy gyönyörű műsort, amelynek megszervezése és színpadra vitele Hidvégi Ágnes, Jansik Ildikó, Németh Sára, Kriskó Dóra tanítónők és diákjaik munkáját dicséri!

Egyik péntek délutánon – a napközisek nagy örömére – Attis bohóc is tiszteletét tette az iskola falai között. (Attis bohóc nem összetévesztendő e cikk írójával!) Attis bohóc felajánlotta, hogy egy délután műsorával megörvendezteti napköziseinket. Sikerült neki. Melyik gyerek nem örül annak, ha egy felnőttel bohóckodhat, összefirkálhatja, kiskocsin húzathatja magát és ezért még cukrot is kap?!
Köszönjük Attis!
DSCN5393.JPG DSCN5409.JPG DSCN5412.JPG DSCN5397.JPG

December 19-én az iskola Aranykapu improvizációs bábszínháza „stúdió színházában” Ádám játék címmel előadást adott az osztályoknak. A bábszakkör tagjai nagy önfegyelmet tanúsítva egymás után összesen 9 alkalommal mutatták be a darabot. Minden esetben rendkívül összeszedetten, profin, minőségi előadást produkálva.
Az Ádám játék – egy középkori diákszínpadi mű – mely a bűnbeesés, a megbocsájtás és a karácsony témakörét járja körül. Ez az előadás arra adott példát, hogy a bábszínház nem csak gyermekdarabok, nem csak komédiák megjelenítésére alkalmas, hanem sokszor komoly üzenetek tolmácsolására is képes, akár a gyerekközönség számára is.
DSCN5500.JPG DSCN5502.JPG DSCN5512.JPGDSCN5495.JPGDSCN5517.JPGDSCN5510.JPGDSCN5515.JPGDSCN5525.JPG
Az, hogy az előadás mind a kilenc alkalommal magával ragadta közönségét a reakciókból egyértelműen kiderült. Hol néma csönd, hol tapsvihar fogadta a műsor végét, de az előadás alatt fegyelmezési gondokkal egyszer sem kellett küszködni. (Inkább együtt táncoltak, együtt éltek a nézők a szereplőkkel.) Köszönjük ezt a fegyelmezett, színházba illő viselkedést!
És köszönjük a szakkörösöknek ezt a profi, minőségi munkát! Az előadás felvétele az alábbi képre kattintva tekinthető meg: köszöntő falra.jpg

Nem hiába ügyesek a diákok, ha ügyesek a tanítóik!
A Karácsonyi műsor apropójaként bemutatott Lázár Ervin darabot – Gyere haza, Mikkamakka! – olyan magas szintű profizmussal játszották el a résztvevő tanítónők, mintha mindannyian valamelyik színház szerződtetett művészei lennének.
A meggyőző játék, a remek alakítás magával ragadta mind a gyermek, mind a felnőtt nézőközönséget. A gyerekek benne éltek a játékban, így nem csoda, hogy ki akarták szabadítani a fához kötözött Dömdödömöt és meg akarták tanítani a 2×2-re Szörnyeteg Lajost.
Örök élményt jelentett minden nézőnek ez az előadás, amely csak így jellemezhető: „Az eredeti Mikkamakka!”
2016.12.20-0097.JPG 15698051_1142527959130508_1296054604460584505_n.jpg 2016.12.20-0065.JPG Pillanatfelvétel- 1 (2017.01.23. 22-11).png
A színpadi siker és elismerés a szereplők mellett (Mikkamakka: Turcsányi Mariann, Dömdödöm: Herczeg Erika, Aromó: Illanicz Márta, Lószerafin: Babicz Edina, Vacskamati: Rabi Anita, Bruchner Szigfrid: Hornyik Erika, Szörnyeteg Lajos: Lehoczki L. Valentina, Kisfejű-Nagyfejű Zordonbordon: Kurucz Andrea, a súgó és technikus: Várfalvi Tímea,) a rendezőnek is jár, aki nem más mint a méltán híres és közkedvelt: Kurucz Lászlóóóó!

Természetesen a felvezető műsorszámokat a hagyományoknak megfelelően a harmadik évfolyam diákjai prezentálták nem kevésbé magas színvonalon.
A 3.a manócskáinak táncbemutatóját – felkészítő tanár: Kurucz Andrea – , a 3.b produkciója követte, melyet a csodálatos hangú Csordás Daniella vezetett. Leonard Cohen: Halleluja című szerzeményét adták elő.
Ezután láthattuk a 3.c betlehemezését, majd a tanári ajándékműsort.
Pillanatfelvétel- 1 (2017.01.23. 21-07).png Pillanatfelvétel- 2 (2017.01.23. 21-08).png Pillanatfelvétel- 3 (2017.01.23. 21-09).png Pillanatfelvétel- 2 (2017.01.23. 21-26).png

Sport események:

A napközisek délutáni programját a Karácsonyi Ügyességi Kresz-vetélkedő színesítette, amely egy kresztáblákkal megtűzdelt akadálypálya leküzdését, egy rugby labda kiskapuba való belövését, és három kislabda célba hajítását jelentette, imbolygó alapról. A nyeremény természetesen aranyérem volt – csokiból -, de emellett rengeteg mogyorót és szaloncukrot is lehetett nyerni, amit még a Mikulás bácsi hagyott maga után. (Külön köszönet Lenthár Rózsa néninek a vetélkedő megszervezéséért és lebonyolításáért!)

A már hagyománnyá vált Mikulás Kupáról (2010. óta évről-évre megrendezzük! Az idei megrendezése Csordás Tímea, Babicz Edina és Hidvégi Ágnes munkáját dicséri!) olvassák el Herczeg Erika intézményvezető helyettesünk alábbi cikkét :

Mikulás kupa 2016. Szabadság tér

Az előző évek hagyományaihoz hűen idén ismét összemérték ügyességüket az osztályok a Mikulás Kupán. December 5-én az első és második évfolyam, december 6-án pedig a harmadik és a negyedik évfolyam 10-10 tanulója küzdött a kupáért. A játékos, szórakoztató feladatok nemcsak a versenyzőknek, hanem a szurkolóknak és a zsűrinek is kellemes időtöltést nyújtottak. Fenyőfát díszítettek apró csomagokból, óriás puzzlet raktak ki.  Megtöltötték csomaggal Télapó puttonyát, megtapasztalták, hogy nincs könnyű dolga a csomagok kiszállításában, hiszen partvis segítségével tolták a csomagokat. Minden osztály felöltöztette saját Mikulását tanító nénijük, bácsijuk személyében. Mindezeket persze időre. A nap vidám hangulatban telt, mindenki elfáradva, kipirulva hallgatta az eredményhirdetést.

Az idei Mikulás Kupa is hozta a remek szurkolói hangulatot és versenyzési kedvet. Az alábbi osztályok őrizhetik egy évig a kupát:                                                                                                                 1.a (O.f: Farkasné F. Hedvig) 2.a (O.f.: Várfalvi Tímea) 3. b (Csordás Tímea – Kardulecz Nikolett) 4. a (O.f.: Illanicz Márta)
Gratulálunk Nekik!
CIMG5304.JPG 20161205_092318.jpg 20161206_083132.jpg 20161206_092219.jpg CIMG5326.JPG 20161205_082442.jpg 20161205_081259.jpgCIMG5328.JPG

Összegzésül talán csak annyit, hogy az idei három hetet meghaladó projekt hozta, – sőt túlszárnyalta – a vele szemben támasztott elvárásokat.
Minőségi produktumokat készítettünk , sokakat megmozgató összefogással. Felnőtt és gyerek, tanító és diák együtt, közös értékeket alkotott és mi több (!), ezeket közösen élvezték.

Bebizonyosodott az az állítást, hogy :
„A kis közösség nagy érték!”
Pillanatfelvétel- 3 (2017.01.23. 22-13).png

Ez, – szerintem – elég karácsonyi ajándéknak!

Szamosfalvi Attila
Copyright © Gubányi Károly Általános Iskola
error: Content is protected !!