A Széchenyi úti telephelyünkön Mesterségek címmel rendeztük meg három hetes projektünket.
Bakancsunkat felkötve jártunk:
a Lengyel pékségben, a Petőfi Vadásztársaságnál, a Bútorterv Kft-nél, Mészáros József kovácsmesternél, Spiegl József – asztalos mesternél, a Nyáregyházi Önkéntes Polgárőr és Tűzoltó Egyesületnél, a Dolina Szövetkezetnél, illetve nálunk járt Pieczka Ildikó meteorológus, és az Utazó Planetárium.
Pékségben
Diákjaink belekóstolhattak a pék mesterség rejtelmeibe a Lengyel pékségben. Megtudhattuk miből készül pontosan a kenyér, hol tárolják a lisztet, és azt is, hogy milyen íze van az élesztőnek. Betekinthettünk a péksütemények készítésének munkafolyamatába is.
Nagyon izgalmas dolgokat tanultunk, és láttunk. A látogatás végén finom pogácsával és innivalóval kínáltak bennünket.
Vadászháznál
A vadászházban tett látogatás maradandó élmény volt a gyerekek számára. Bár az odavezető biciklitúra során igen elfáradtunk, a szeretet és a friss meleg pogácsa, mellyel vártak bennünket bőven kárpótolt. A rövid pihenő után érdekfeszítő előadást hallhattunk az erdő élővilágáról és kaptunk néhány tanácsot azzal kapcsolatban, hogy hogyan viselkedjünk egy erdei kirándulás, séta során, hogy megóvjuk magunkat és az erdőt is.
Ezután tettünk egy rövid sétát a vadászház környékén, melynek során megfigyelhettünk néhány érdekességet, így például az állatok nyomát, valamint különféle növényeket. Végül a kilátóból is gyönyörködhettünk a természet szépségében. Öröm volt látni, hogy a naponta több órát a számítógép, tablet képernyője előtt töltő gyermekeink milyen önfeledten lubickoltak a természetben és mennyire élvezték a szabadban töltött időt. Búcsúzáskor azzal vigasztaltuk magunkat, hogy visszatérünk még.
Asztalosnál
Ellátogattunk egy asztalos műhelybe is. Az ott dolgozók segítségével megismerhettük a fa megmunkálásának különböző fázisait. Láthattuk, hogyan készítenek ajtót, ablakot, érdekes színházi kellékeket. Bemutatták azokat a gépeket,amik a kész termék elkészítéséhez szükségesek. Nagy érdeklődéssel figyelték tanulóink azt, amikor számítógép segítségével mesefigurák alakjai készültek el. A rendkívül tanulságos látogatás végén kérdéseket tehettek fel a mesterséggel kapcsolatban. Köszönjük, hogy lehetővé tették a bepillantást az asztalos szakma rejtelmeibe.
Kovácsnál
Nyáregyházán két mesterséget is megismerhettünk. A tűzoltóság mellett látogatást tettünk egy kovácsmesternél is. Sok érdeklődő diák volt, így két csoportra bontva jutottunk csak be a műhelybe. Hamarosan nagyon meleg lett a kis helyiségben, munkához látott a mester. Közben pedig beszámolt legkedvesebb munkáiról, bemutatta eszközeit. Olyan gyorsan dolgozott, hogy szinte észrevétlenül készültek a kovácsolt tárgyak. Mindenki érdeklődve figyelte, hogyan alakul az egyszerű vasdarabból az alkotás. Eleinte ugyan kicsit bátortalanul, de a gyerekek is nekiláttak a munkának. A kovács segített az alapanyag hevítésénél, de a kalapáccsal már ők maguk próbálták formálni a vasat. Kevésbé lettek ugyan szépek a munkák, de a saját kézzel való alkotás örömét megtapasztalhattuk.
Önkéntes tűzoltóknál
Élményben gazdag látogatást tehettünk a Nyáregyházi Önkéntes Polgárőr és Tűzoltó Egyesületnél. Tanulóink bepillantást nyerhettek az önkéntesek múltjába, mindennapi feladataiba, munkájába. Részletesen megismerhették a tűzoltó fecskendő felszerelését. Felpróbálhatták ruhájukat. Felvehették azokat az eszközöket, amelyeket a tűzoltóknak magukra kell venniük egy-egy oltás, mentés során. Megismerhették hogyan indul egy riasztás. Körbenézhettek az épületben. Felülhettek a tűzoltó autóra sofőrként.
Dolina Szövetkezet
Szerencsénk volt a szerdai nappal, mert napos időben tudtunk elkerékpározni a Dolina Szövetkezetbe. A szövetkezet elnöke Tóth Károly várt bennünket nagyon kedvesen. Megmutatta nekünk a legújabb mezőgazdasági gépeket, ami nagyon tetszett, főleg a fiúknak. rácsodálkoztunk az óriási kerekekre, ami gyakran magasabbak voltak a gyerekeknél is. A tanulók addig könyörögtek, míg Karcsi bácsi megengedte nekik, hogy felmásszanak a gépek vezetőfülkéjében, és el is magyarázta nekik a legújabb technikákat. A diákok nagyon örültek, hogy eljuthattak ide, sokan közülük még nem láttak ilyen közelről ilyen hatalmas gépeket.
Meteorológus
Az OMSZ egyik munkatársa, volt Széchenyis diák – tartott két érdekes előadást március 16-án a felsős illetve alsós gyerekeknek. Az első előadás során kiderült, mivel foglalkozik pontosan egy meteorológus és milyen eszközökkel dolgozik. A második előadáson a felhők kialakulásáról és fajtáival ismerkedhettek meg a diákok.
Zárás
Az utolsó napon egy kicsit a csillagok között is járhattunk az Utazó Planetárium által hozott előadás jóvoltából, melyre a Szabadság téren tanulókat is meghívtuk.
Háromhetes projektünket egy színes vásári forgataggal zártuk. Minden osztály hetek óta készülődött a maguk által készített termékekkel. Az első osztályosok fából készített dísztárgyakkal mutatkoztak be, a másodikosok a cukrász mesterség termékeit kínálták, a harmadikosok csodaszép könyvjelzőkkel leptek meg bennünket, a negyedik osztály pedig üvegeket öltöztetett díszbe.
A felső tagozatosok is kitettek magukért, mert az ötödikesek ízléses tároló dobozokat „varázsoltak”, a hatodikosok gyöngyökből ékszereket fűztek, a hetedikesek madáretetőket alkottak s a legnagyobbak sem maradtak el az ízléses bőr karkötőkkel, kis tarisznyákkal.
A vásári forgatag mellett diákjaink kipróbálhatták magukat különböző ügyességi játékokban. Majd aki megéhezett vagy megszomjazott Piroska, Erika és Mónika néninél a büfében frissülhetett fel.
Legvégül:
Iskolánkban nagy figyelmet fordítunk a környezettudatos nevelésre, így a három hetes projektünk során is kínáltunk olyan programokat, amelyek a környezetvédelemmel és az újrahasznosítással voltak kapcsolatban. A zárónapunk megkoronázásaként került megrendezésre a hulladék anyagokból készült ruhaköltemények bemutatója. A projekt kezdetén hirdettük meg az eseményt, így az osztályoknak volt idejük gondosan megtervezni és elkészíteni az alkotásokat. Eleinte nagy volt a tanakodás, hogyan is lehet szemétből olyan dolgot készíteni, ami szép is és praktikus is, aztán sorra gyűltek a tervek és az alapanyagok is. Sok szülő is lelkesen kapcsolódott be a csapatok munkájába. A divatbemutató során ötletesebbnél ötletesebb öltözékekben vonultak fel végül az osztályok képviselői a közönség nagy örömére. Mindenki számára világossá vált, hogy a hulladék nem biztos, hogy mindig a kukába való, sok érdekes és hasznos dolog készülhet újrahasznosításával, ha elég kreatívak vagyunk.
További fotók:
Háromhetes projektünk sikeres megvalósításáért köszönettel tartozunk azoknak a mestereknek, aki szívesen fogadtak bennünket, így:
Pilisi Sütő Kft – Lengyel Zoltán
Dion Pékség
Bútorterv Kft – Gál Zoltán
Spiegl József – asztalos mester
Dolina Szövetkezet – Tóth Károly elnök
Pieczka Ildikó – meteorológus
Fekete Veronika – önkéntes tűzoltó
Mészáros József – kovács mester
Kemenár Pál – erdész, Petőfi Vadásztársaság
Természetesen kollégáinknak, segítőinknek, Erika, Mónika, Csilla és Piroska néninek, valamint Marika néninek, akik lelkes támogatóink voltak programjainknak.
Feketéné Simon Mária