Iskolánk elhatározta, hogy önkormányzati segítséggel felvállalja a Pilisi Klímabarát Kör 2012-es kezdeményezésére elindult Négyszögletű gyerekerdő – park rendezési és karbantartási munkálatait.
A program lebonyolításában az önkormányzat részéről Nagy Tímea, az iskola részéről Kovács Péter, Várkonyi Tamás (túraszakkör), Makkos Tibor (napközi), Szamosfalvi Attila (madárbarát-szakkör) segítette a gyerekeket.
A Klímabarát Kör indította el azt a mozgalmat, amely célul tűzte ki, hogy minden pilisi szülő ültessen egy-egy fát gyermekének. Mire a gyerekek felnőnek, az elültetett facsemetékből szép kis ligeterdő cseperedik és ez az erdőcske alkalmat ad majd gyermekeinek a kikapcsolódásra, pihenésre. A kis fák telepítése, gondozása a családok feladata, de emellett a klímakör önkéntesei is besegítenek. Sajnos az elmúlt időszakban a kezdeményezés háttértámogatása meggyengült, ami fennakadásokat okozott a szükséges munkák elvégzésében.
Ezért döntött úgy az önkormányzat, hogy magához veszi a feladat ellátását. A Gubányi Károly Általános Iskola, pedig vállalta, hogy a munkák elvégzésében diákjaival, dolgozóival és önkéntes szülői segítséggel részt vesz. Ebben a vállalásában támogatta iskolánkat a Magyar Környezeti Nevelési Egyesület, az „Otthon az erdőben!” című pályázatával.
Pályázati vállalásunk értelmében a különböző munkálatokban egy-egy tanuló csoporttal fogunk részt venni.
Ennek első lépése – a felsős túraszakkörrel, a harmadikos és negyedikes napközisekkel, valamint madárbarát szakkörösökkel – egy terepbejárás volt december 4-én, mely során felmértük az erdő jelen állapotát. A terepbejárás során tapasztaltuk, hogy bár a facsemeték több helyütt kiszáradtak, kihaltak, azért egy jó részük ép, jó egészségnek örvend. (Ezeket általában az ültető családok gondozzák.) Az erdőben felállított terepi tárgyak (Hirdetőtábla, szobor, kereszt, pihenőpadok, kapu) jó állapotban vannak. Egyedül a szalonnázóhely padjai tűntek el.
Az állagfelmérés után a tanulók a különböző eredetű hulladékoktól szabadították meg a területet, majd növényeket határoztak meg. Kincskereső játékra is sor került, melynek a „Keresd meg Kasa Blanka fáját!” címet adtuk. Sajnos a játék nem érte el célját, mivel Kasa Blanka névtáblája valahol elkallódott.
Következő lépésünk a fák feltérképezése és tulajdonosaik megkeresése. Majd fatelepítés és az erdő folyamatos megfigyelése lesz.
A mostani program lebonyolításában az önkormányzat részéről Nagy Tímea, az iskola részéről Kovács Péter, Várkonyi Tamás (túraszakkör), Makkos Tibor (napközi), Szamosfalvi Attila (madárbarát-szakkör) segítette a gyerekeket.
Köszönjük az együttműködő segítséget!