Gubányi Károly Általános Iskola

Gubányi Károly

Gubányi Károly (1867-1935) Iskolánk névadója 2008-tól Gubányi Károly, nemzetközileg elismert mérnök, világutazó és gazdálkodó. Neve a Magyar Földrajzi Társaság működésével állandóan szoros kapcsolatban állt, mert világlátottsága, kitűnő írói képessége és hazaszeretete nagy értékű cikkekkel, könyvekkel gazdagította tudományunkat. 1867. január 13 -án született, magyar földbirtokos családból Jobbágyiban. Elemi iskolai tanulmányait Cegléden kezdte meg, és a Budai II. kerületi Állami Reáltanoda diákjaként 1884. június 14-én tett sikeres érettségi vizsgát. A Budapesti Műegyetemen szerzett mérnöki oklevelet 1890-ben, és mint fiatal mérnök a Győr-Veszprémi vasút építésének egy részét vállalta el. 1898-ban Kínába, Sanghajba utazott.

Cseng-lung cse

Ott egy dúsgazdag tőkepénzessel társult a Mandzsúriai vasútvonal alagútjainak építésében. A munkálatok 5 éven keresztül folytak, az alagutak legnagyobb részét ő készítette. 1906-ban Ausztráliába ment, ahol 6 éven át ültetvényesként élt.

gubanyi3

1913-ban jött haza Magyarországra és Pilisen telepedett le. A Beleznayaktól megvette a Dolinában lévő – akkor még rossz állapotú kastélyt. Az épületet rendbehozta, és körülötte sok szép különleges növényt telepített. Az épület előtti területet illetve a domboldal déli oldalát teraszos, lépcsős formára képeztette ki, ahol illóolajokat adó levendula ültetvényt létesített.
Az épülettől északi irányba lévő domboldalon Erzsébet királynőről elnevezett szőlőfajtát telepített, amely még az 1950-es évek elején is termett.

A pilisiek által kedvelt ikerfenyőt is Gubányi Károly ültette. 1935. január 14-én váratlanul hunyt el Dolinai házában.
Cholnoky Jenő dr. korának nagy földrajztudósa – írt róla megemlékezést: „…..talpig becsületes, nemes gondolkodású úriember, nagy tudású, törhetetlen szorgalmú mérnök és lánglelkű hazafi. Gubányi Károly ilyen magyar ember volt!”